Za sve opcije molim te da se prijaviš ili registriraš!
}Naslov:
Obračun kod O.K.CorralaGodina:
1957Žanr:
drama, vesternTrajanje:
122 minRežija:
John SturgesScenario:
George Scullin, Leon UrisGlavne uloge:
Kirk Douglas > Doc Holliday
Burt Lancaster > Wyatt Earp
Dennis Hopper > Billy Clanton
Whit Bissell > John P. Clum
DeForest Kelley > Morgan Earp
Lyle Bettger > Ike Clanton
Ted de Corsia > Shanghai Pierce
Frank Faylen > Cotton Wilson
Rhonda Fleming > Laura Denbow
Earl Holliman > Charles Bassett
John Hudson > Virgil Earp
John Ireland > Johnny Ringo
George Mathews > John Shanssey
Martin Milner > James Earp
Jo Van Fleet > Kate Fisher
Opis:
Vestern. Provincijski gradić u Teksasu, 1881. Nakon što se obračuna s Edom Baileyjem (L. Van Cleef), željnim osvete zbog bratove smrti, nepopravljivi se kockar i mjesni izopćenik dr. John "Doc" Holliday (K. Douglas) pridruži proslavljenom saveznom šerifu Wyattu Earpu (B. Lancaster). Earp planira mirovinu, ali ga spriječi brzojav brata Virgila (J. Hudson) čijoj obitelji u Arizoni zaprijete članovi klana Clanton poznatog po nasilništvu i razbojstvima. Na putu u Tombstone Earla, zaljubljenog u lijepu kockaricu Lauru (R. Fleming), prati Holliday, dok će ih obojicu u Arizoni dočekati neprijateljski raspoloženi Clantonovi među kojima su Ike (L. Bettger) i Billy (D. Hopper), te njihov plaćenik Johnny Ringo (J. Ireland)...
Jedan od najpoznatijih događaja u povijesti američkog Divljeg zapada - okršaj saveznog šerifa Wyatta Earpa i "Doca" Hollidaya s razbojničkim klanom Clanton kod gradića Tombstone u Arizoni 1881. - poslužio je kao predložak nizu filmova (Moja draga Clementine, Doc, Wyatt Earp) pri čemu posebno mjesto ima klasični vestern "Obračun kod O. K. Corrala" u režiji slavnog J. Sturgesa (Loš dan u Black Rocku, Sedmorica veličanstvenih) i u produkciji jednako slavnog Hala B. Wallisa (Casablanca). Sturges je režirao film prema scenariju Leona Urisa kojem je kao predložak poslužio članak Georgea Scullina. Iako je povijesna faktografija u filmu izmijenjena, Sturgesov je vestern opravdano ponio epitet najdojmljivije ekranizacije ovog važnog događaja u naseljavanju američkog jugozapada i grčevite bitke za uspostavu reda i zakona. Pritom se redatelj odlučio za istančani spoj drame i akcijskog filma. U prvom je slučaju riječ o portretu Wyatta Earpa i Johna "Doca" Hollidaya, te o prikazu njihova međusobnog odnosa i odnosa sa ženama u koje su bili zaljubljeni, dok se u drugom slučaju radi o virtuozno režiranim sekvencama revolveraških obračuna i o napetoj priči o počesto uzaludnoj borbi protiv bezakonja. Glavne uloge tumači maestralni dvojac B. Lancaster (Elmer Gantry, Ptičar iza Alcatraza) i K. Douglas (Žudnja za životom, Šampion), dok su im partnerice R. Fleming (Ponny Express) i oskarovka J. Van Fleet (Istočno od raja). U jednoj od epizoda pojavljuje se i mladi D. Hopper (Goli u sedlu). Glazbu je za film skladao Dimitri Tiomkin čiju naslovnu pjesmu i veliki hit "Gunfight at the O.K. Corral" pjeva Frankie Laine. Film je nominiran za dva Oscara (montaža Warrena Lowea i zvuk Georgea Duttona), a deset godina kasnije Sturges je snimio svojevrsni nastavak "Hour of the Gun" s Jamesom Garnerom i Jasonom Robardsom u ulogama Wyatta Earpa i "Doca" Hollidayja. Klasično filmsko ostvarenje poput ovog vesterna ni nakon 46 godina od premijere nije izgubilo snagu i svježinu svoje realizacije.
- Pogledajte slične sadržaje
- Komentari (2)
Take a Hard Ride (1975)
vestern
Rugged trail boss and reformed criminal Pike promises his honest wealthy employer Morgan that he will venture across the desert to deliver $86,000 dollars in payroll money to a ranch in Sonora...
Shane (1953)
drama, ljubavni, vestern
Wyoming, osamdesetih godina pretprošlog veka. Tajanstveni došljak Shane (A. Ladd) dolazi na mali porodični ranč, prihvata gostoprimstvo farmera i zaposli se kao njihov pomoćnik. Porodica ne zna da je...
Cat Ballou (1965)
komedija, ljubavni, vestern
Gledajući vješala i očekujući svoje smaknuće, odmetnica Catherine 'Cat' Ballou (J. Fonda) prisjeća se razloga koji su je doveli u zatvor. Nakon školovanja za učiteljicu, mlada i prelijepa Catherine...
Last Train from Gun Hill (1959)
ljubavni, vestern
Lepa Ketrin Morgan indijanskog porekla, supruga okružnog šerifa Meta Morgana iz gradića Polija, sa sinom Pitijem prolazi šumom u kočiji. Iznenada ih napadaju dva kauboja. Dečak uspeva da pobegne, ali...
Za komentarisanje morate biti prijavljeni!
The Legend Of
24.08.2010. 03:18
Braca Earp - Wyatt, Virgil i Morgan - sukobila su se sa dva klana – Clantonima i McLauryjima, u Tombstoneu, savezna drzava Arizona. Bilo je to 1881., dvadesetisestog dana listopada. Earpovi su tvrdili da su Clantonovi lopovi; Clantonovi - da su Earpovi kriminalci. Tridesetak sekundi kasnije, i otprilike isto toliko metaka, na zemlji je lezao jedan mrtvi Clanton i dva McLauryja. Uslijedila su dva desetljeca ubojstava iz osvete i “obracun kod O.K. Corrala” postao je legenda. Proslo je otada 125 godina (i nesto vise od dva mjeseca)......Kao jedan od legendarnih dogadjaja u “dvjesto i nesto godina staroj povijesti Sjedinjenih Drzava,” evo ga i u nasoj seriji MADE IN USA.....U holivudskoj verziji dogadjaja, u filmu Gunfight at the O.K. Corral, iz 1957. godine, s Burtom Lancasterom i Kirkom Douglasom u glavnim ulogama, scena je, umjesto tridesetak sekundi, trajala punih osam minuta. Osam, ili tri, koliko je duga bila ona u jednom drugom filmu - My Darling Clementine, s Henryjem Fondom i Victorom Matureom, ili, pak, kao u stvarnosti – tek 30-ak sekundi, revolveraski obracun kod O.K. korala jedna je od najtrajnijih americkih legendi, cvrsto usancena u americkoj mitologiji, barem ako je suditi po tisucama koje su, na 125. obljetnicu dogadjaja, preplavile ulice Tombstonea.
Nekim drugima, medjutim, taj je obracun i simbol manjkavosti americkog karaktera. G. 1998., jedan list u Singapuru optuzio je Clintonovu administraciju za mahanje golom sabljom i upozorio da “nepromisljeno agresivan Amerikanac, prebrz na okidacu, poput Wyatta Earpa, kod O.K. Corrala, ne ulijeva povjerenje u svoju ulogu globalnog policajca.”
Obracun kod O. K. Corrala nije, zapravo, bio revolveraski obracun, kako je to Hollywood prikazao, nego pokusaj uhicenja koji se izjalovio. Naime, pune dvije godine “kuhalo se” izmedju brace Earp i “Cow-boys,” kako su tada zvali kradljivce stoke; krali su je u Meksiku, ubijali, pljackali i prolazili nekaznjeno. Povod sukobu, medjutim, bio je pogodba koju je Wyatt sklopio s jednim od cow-boya, Ikeom Clantonom, jer neki od Ikeovih prijatelja upravo su bili ubili vozaca postanske kocije, u pokusaju pljacke. Wyatt, koji je u tom trenutku jako zelio postati county serifom, mislio je da bi mu njihovo uhicenje donijelo potrebne glasove. Ikeu Clantonu takodjer je jako bilo stalo do nagrade, ali uspanicario se kad se saznalo o njegovoj pogodbi s Wyattom Earpom. Ike je vjerojatno nahuskao svog mladjeg brata Billyja i dvojicu McLauryja, Toma i Franka, kradljivaca stoke, na obracun s bracom Earp, Wyattom i starijim Virgilom, koji je 1881. bio serif Tombstonea. Nakon 30 sekundi pucnjave, ne kod O.K. Corrala nego na ulici Fremont (to je drugo holivudsko odstupanje od istinskog scenarija, jer bolje je zvucalo “obracun kod O. K. korala” nego “obracun na ulici Fremont”) ubijeni su bili Billy Clanton (Ike je pobjegao) i dva McLaury brata. I obracun je postao legenda.
To da je obracun postao legenda, najvise je iznenadilo Wyatta Earpa. Earp je bio puno toga – avanturist, lovac na bizone, kockar, vlasnik saloona, boksacki sudac....u kravarskom i razuzdanom Dodge Cityju, stekao je renome mirovnog posrednika. Obracun u Tombstoneu bio je njegov prvi, i zadnji, klasicni revolveraski obracun, a oni koje je pri tome ubio bili su, najvjerojatnije, i prvi koje je on ubio iz svog revolvera. Njegov imidz vremenom se mijenjao – tijekom tridesetih godina 20. stoljeca, njegovo su ime isticali kao protulijek velikogradskim gangsterima; za razdoblja Eisenhowera, nakon drugog svjetskog rata, bio je simbol americke odlucnosti tijekom Hladnoga rata, stajao je cvrsto u obranu demokratskih ideala; krajem 60-ih, postao je simbol gramzljivosti bjelacke Amerike.
Zasto su povijest, i Hollywood, odlucili da od obracuna kod O.K. Corrala nacine besmrtan dogadjaj? Razloga je nekoliko, pise Allen Barra u svom clanku 125 godina od O. K. Corrala. Amerika je uvijek na Zapad gledala za one odlucujuce trenutke u oblikovanju nacionalnog karaktera. Treba se samo sjetiti Alamoa... i Custerovog zadnjeg poprista... i obracuna kod O. K. korala.... Jeff Morey, u knjizi Obracun kod O. K. Corrala: Legenda i cinjenica, pise: “Obracun nastavlja fascinirati jer ima sve elemente klasicne mitologije, ali u cvrstoj stvarnosti ima svoje uporiste.”
Arizonin povjesnicar i biograf Wyatta Earpa - Tim Fatigg - pise: “Prica o Tombstoneu, posebice epizoda o obracunu kod O. K. Corrala, americki je doprinos svijetu mita. U povijesnom smislu ne narocito vrijedna ili znacajna, ali kao legenda, izuzetno je snazna.”
Drugi razlog za dugovjecnost legende, pise Allen Barra, u tome je sto su povjesnicari, vremenom, bracu Earp i “Cow-boys” poceli gledati kao predstavnike suprotstavljenih kultura i politickih sila. Bracu Earp kao republikance, koji su djelovali u funkciji kapitalista s Istoka zemlje; “Cow-boys” kao “revolverase otpora” sa “juznjackim demokratskim vrijednostima”, ukoliko bi te vrijednosti podrazumijevale i kradju stoke i pljacku postanskih kocija.
Zasto se bas ime Wyatta Earpa – rodjenog 1848., u mjestu Monmouth, savezna drzava Illinoiss, umrlog 1929., u Los Angelesu – uvijek izdvaja na spomen sukoba? Odgovor ne treba traziti toliko u samom obracunu, pise Barra, koliko u onome sto je uslijedilo. Iz osvete za obracun u Tombstoneu, Virgil i Morgan Earp, Wyattova braca, bili su docekani u zasjedi u kojoj je Morgan bio ubijen. Wyatt je osnovao potjeru, sustigao ubojice, ali ih nije vratio kao uznike. I nikad za to nije ponudio isprike.
Ulicni obracun u Tombstoneu jos uvijek sluzi kao primjer za granice sile i neopozive posljedice nasilja, cak i kada za njega postoji opravdanje
The Legend Of
24.08.2010. 03:17
[TUBE]W5cZK_KtriM[/TUBE]
Originalni naslov:
Gunfight at the O.K. Corral
Žanr:
vestern
Trajanje:
122 min
Godina izdanja:
1957.
Zemlja:
SAD
Izdavač/Distributer:
Paramount Pictures
Linkovi:
IMDB
Uloge:
Burt Lancaster, Kirk Douglas, Rhonda Fleming, Jo Van Fleet, John Ireland, Lyle Bettger, Frank Faylen
Režija:
John Sturges
Scenarij:
George Scullin
Producent/i:
Hal B. Wallis, Paul Nathan, Joseph H. Hazen
Ekranizacija krvavog obračuna braće Earp s dva razbojnička klana koji je pokrenuo čistku Zapada od razuzdane bande Clanton.
Sniman po istinitom legendarnom događaju kada su se braća Earp davne 1881. u Tombstoneu, savezna država Arizona, sukobila s dva klana Clantonima i McLauryjima, nakon čega su uslijedila dva desetljeća ubojstva iz osvete.
Wyatt Earp (Burt Lancaster), poznati odvjetnik odluči zamrznuti svoju karijeru i pridružiti se svojoj braći u Tombstoneu, Arizoni. Oni su u ozbiljnoj svađi s Clantonovima, lokalnom bandom razbojnika i kradljivaca stoke. Obračun među nijima je neizbježan i sada braća zajedno s Doktorom Hollidayem (Kirk Douglas), svojedobnom legendom Divljeg zapada, kreću u čišćenje Zapada od brutalne bande Clanton...
Obračun kod O.K. korala je jedan od kultnih vestern filmova rađen po istinitom događaju- brutalnoj pucnjavi po kojoj je film dobio ime. Zanimljivost vezana za isti je to što je nemili događaj zapravo trajao tek nešto više od 30 sekundi, rezultirao je smrću 3 čovjeka, a u pucnjavi su ispaljena 34 metka. Snimanje iste scene pucnjave trajalo je 4 dana - dok je na filmu to krvoproliće dobilo tek 5 minuta.
Svojevremeno je bio veliki hit-zbog velikih zvjezda, velikog buđeta i izvrsne priče, tako da se čak i danas spominje kao jedan od najboljih kaubojskih filmova svih vremena.