Za sve opcije molim te da se prijaviš ili registriraš!
}Godina:
2010Žanr:
dokumentarniGlavne uloge:
Jerry Brotton > Himself - Presenter (as Professor Jerry Brotton)
Robin Knox-Johnston > Himself - Yachtsman (as Sir Robin Knox-Johnston)
Danny Dorling > Himself - University of Sheffield (as Prof Danny Dorling)
Madawi Al-Rasheed > Herself - Anthropologist (as Prof Madawi Al-Rasheed)
Eddy Maes > Himself - Curator, Mercator Collection
Ken Lacey > Himself - Ordnance Survey
Tahiarii Pariente > Himself
Jan Werner > Himself - Map Curator, Amsterdam University Library (as Dr Jan Werner)
Martin Pratt > Himself - International Boundaries Research Unit
Hilde De Weerdt > Herself - Historian (as Dr Hilde De Weerdt)
Daniel Schelstraete > Himself - Historian
Aidan Bellinger > Himself - Downside Abbey (as Abbot Aidan Bellinger)
Dirk Vanwynsberghe > Himself - Vice-President, Mercator Society
Chris Grundy > Himself - London School of Hygiene & Tropical Medicine
Erika Krüger > Herself - Ebstorf Abbey (as Abbess Erika Krüger)
Opis:
Serija istražuje kako je od prve poznate mape na svetu, uklesane u stene pre 3000 godina, svaka kultura razvija jedinstven, često iznenađujući način mapiranja. Mape su često korišćene za kontrolu nad svetom. Za vreme prosvetiteljstva, započelo je mapiranje sveta sa većom naučnom preciznošću. Naučno precizna izrada mapa postala je moćno oružje evropske ekspanzije. Kada su Britanci napravili državu Irak na Bliskom istoku, granice su imale razorne posledice po nomadska plemena Mesopotamije.
Vera je nadahnula divne srednjovekovne karte sveta, koje su pokazivale put do neba, kao i hodočasnički put u Jerusalim, a u viktorijanskom dobu društvo je bilo opsednuto rasom, siromaštvom i bolestima. Mapa kartografa Džejmsa Vilda dodelila je svakoj zemlji ocenu od jednog do pet, u zavisnosti od toga koliko je "civilizovana", a mapa napravljena da pomogne jevrejskim imigrantima u Ist Endu nehotice je podstakla antisemitizam. 'Ratovi mapa' izbili su 1970-ih kada je levičarski novinar Arno Peters tvrdio da je mapa sveta prikazana u većini atlasa laž. Danas Google Earth najsavremenijom kartografijom otkriva društvene probleme i kompjuterski generisanim mapama odražava duh našeg doba.
U poslednjoj epizodi ove trodelne serije, profesor Džeri Broton otkriva kako mape prikazuju istorijske trenutke, a vizije udaljenih zemalja privlače istraživače da ih pljačkaju i osvajaju. Avanturisti su prvo morali da se uhvate u koštac sa velikim izazovom mapiranja globusa u ravni. Ne postoji savršeno rešenje, ali otac geografije, Klaudije Ptolomej, imao je vrlo mudre ideje. Istraživači poput Kristifora Kolumba plovili su u nepoznato u potrazi za bogatstvom i otkrili čitav novi kontinent, kome je Amerigo Vespuči dao svoje ime.Kad je navigacija postala lakša, mape su omogućile državama i kompanijama kao što je Holandska istočnoindijska kompanija, da u udaljenim zemljama pljačakaju začine, prirodne resurse i zlato. Čak i danas, projekat mapiranja Severnog pola podstiče "hladnu žurbu" za eksploataciju rezervi nafte, gasa i ruda, dok se arktički led topi...
Obradio/la:
LjubicaSP- Komentari
Za komentarisanje morate biti prijavljeni!